Pastatų konstrukcijų projektuotojai. Kas mes ir ką mes darome?
Konstruktoriai, konstrukcijų projektuotojai, skaičiuotojai, modeliuotojai, braižytojai, konstrukcijų inžinieriai - daug pavadinimų, o profesija viena - pastatų konstrukcijų projektuotojai. Ir vis dar daugelis nežino, kas mes tokie ir ką gi mes veikiame. Pabandysime atsakyti šiame blog'o straipsnyje.
NAUDINGA
Profa
4/10/20243 min skaitymo
Prisipažinsime - neretai susipažinę su žmogumi ir pasakę savo profesiją, sulaukiame sekančio klausimo „O tai... ką jūs ten tiksliai darote?“ Tad šiame įraše trumpai papasakosime, kas yra pastatų konstrukcijų inžinierius, arba dar kitaip konstruktorius (kaip dažniausiai mus ir vadina) ir ką mes veikiame.
Pastatų konstrukcijų projektavimas yra viena specializacijų iš itin plačios – statybos inžinerijos – srities. Jeigu architektui itin svarbu pastato išvaizda ir funkcionalumas, tai konstrukcijų projektuotojui svarbiausia pastato patikimumas, t.y. kad pastato (ar kito statinio) konstrukcijos laikytų apkrovas (konstrukcijų, įrenginių, sniego, vėjo, žmonių, grunto ir pan.) ir užtikrintų statinio mechaninį atsparumą ir pastovumą. Trumpai sakant, jeigu pastatas būtų žmogaus kūnas, tai konstruktorius būtų atsakingas už tvirtus griaučius / skeletą.
Pateikiame pavyzdį, kaip atrodo pastato konstrukcijos (ką projektuoja konstruktorius), ir kaip - pastato architektūra (architektė Zaha Hadid, „Heydar Aliyev Center“, Baku, Azerbaidžanas), šaltinis: www.engineeringdiscoveries.com
Pastatų konstrukcijų inžinieriaus žinios suteikia galimybę įgyvendinti pačias drąsiausias ir kartais iš pirmo žvilgsnio, atrodo, neįgyvendinamas architektų idėjas – taip pasaulio miestuose pastatomi įmantriausių formų, išskirtinio dydžio ir įvairių statybinių medžiagų pastatai. Ir nei vienas jų nebuvo (ir nebus) pastatytas be statybos inžinieriaus – konstruktoriaus darbo.
Kokios žinios mums pasitarnauja pastatų konstrukcijų projektavime? Mūsų žinių bagažas yra itin platus, o sparčiai tobulėjant šiuolaikinėms technologijoms statybos srityje, žinias nuolat atnaujiname ir taikome praktikoje (tikrai mokomės visą gyvenimą!).
Taigi, konstruktorius kaip žmogus orkestras – mes savo darbe taikome matematikos, fizikos, chemijos, informatikos žinias, kurdami erdvinius pastatų matematinius modelius, skaičiuodami optimaliausius konstrukcinius sprendinius ir prognozuodami pastatų, statybinių medžiagų ir konstrukcijų būseną bei elgseną.
Taipogi, nepamirštame ir bendravimo bei bendradarbiavimo įgūdžių – kol pastato projektas išvysta dienos šviesą, vyksta labai daug komunikacijos ir derinimo su kitų specializacijų statybos inžinieriais (pastatų inžinerinių sistemų (pvz. šildymo ir vėdinimo, vandens ir nuotekų, gaisrinės saugos, geologijos, ir t.t.) specialistais) ir, be abejonės, architektais.
Kodėl verta rinktis statybos inžinieriaus profesiją?
Tiems, kurie dar tik planuoja savo karjerą (o gal nusprendė ją kardinaliai keisti ir domisi nauja sritimi), verta nepamiršti amžinųjų profesijų, kurios gali užtikrinti apčiuopiamą saugumą, užtikrintumą ir prognozuojamumą – t.y. turėdami šias profesijas, darbą visada turėsite ir būsite tarp darbdavių geidžiamiausių. Ir jūsų nepakeis dirbtinis intelektas 😊.
„Reitingų“ žurnalas 2024 m. įvardija 10 amžinųjų profesijų grupių, susijusių su:
Žmogaus sveikata (visos medicinos rūšys, slauga, reabilitacija ir kt.)
Žmogaus savijauta (psichologai, pshichoterapeutai, koučeriai, asmeniniai treneriai, masažistai, ir kt.)
Žmogaus saugumu (ugniagesiai, policininkai, kariškiai)
Švietimu (auklėtojos, auklės, mokytojai)
Urbanistika ir būsto STATYBA (viskas, kas susiję su būstu. Makro lygmeniu – miestų planuotojai, statybų vystytojai, gyventojus aptarnaujančių sistemų projektuotojai. Leisdamiesi žemyn sutinkame architektus, pastatų konstrukcijų ir kitus projektuotojus, statybos darbų vadovus, statybininkus, apdailininkus, elektrikus ir kt.)
Energetika (visos profesijos, susijusios su energetika)
Maisto produktų gamyba (visos specialybės, susijusios su žmonių maitinimu)
Žemės ūkiu ( veterinarai, agronomai, žemės ūkio technologai, ir kt.)
Technologijomis (visos profesijos, susijusios su technologijomis)
Grožio industrija (kirpėjai, kosmetologai, drabužių dizaineriai, ir pan.)
Statybos inžinieriaus profesija visada buvo, yra ir išliks prestižinė ir labai reikalinga. Taip, neslėpsime, studijuoti nelengva, ne vienas mokslų taip ir nepabaigia. Bet jeigu svajojate tiesiogiai prisidėti prie savo miesto, savo šalies pokyčių ir augimo – lengviausiai tai galima įgyvendinti projektuojant ir kuriant šiuolaikiškus pastatus mums ir mūsų ateities kartoms.
Norėtumėte daugiau sužinoti apie pastatų konstrukcijų inžinieriaus profesiją? Susisiekite, mielai papasakosime plačiau ir pasekite mus socialiniuose tinkuose, kur dalinamės konstruktorių darbo užkulisiais ir įdomybėmis. Mus rasite: LinkedIn, Instagram, Facebook ir TikTok.
Visos teisės saugomos, 2024
Rekvizitai:
MB "Profa plius"
Įm.k.: 304866882
PVM mok. k.: LT100012775913